cz
gb

Dachshund Zwerg Rauhhaar

To je další osudové plemeno naší rodiny a musím konstatovat, že šťastné.

Éra našich vousatých drsňáčků začala v roce 1992 s příchodem doposud nepřekonané a po všech stránkách špičkové fenečky šampiónky Gemma Piccolino (Hasso von Aschenbach x Kalokagathia Claire), kterou jsme důvěrně nazývali Betinka. Betku dostala manželka jako dárek a nastala mezi nimi velká souhra duší! Betinka měla i ”léčivé ” schopnosti a tak někdy měnila křeslo za babiččinu postel, kde jí léčila údajné revma. No budiž, po čase jsem rezignoval. Naštěstí měla Bety výborné lovecké vlastnosti (ZV I. cena) a špičkový exteriér - 2x CACIB, Klubová vítězka 2x, Šampiónka ČR, Středoevropská vítězka, Národní vítězka. Její naprosto promyšlená honící práce v lese - výborné doplňovaní kokřího slídění, chování v bytě, soužití s rodinou, mně připomnělo slova mého tatínka, ”na každou hájovnu patří jezevčík”. Po dlouhých úvahách se stal jejím prvním ”manželem” v té době naprosto špičkový pes Dar Erbenova vyhlídka zvaný Darouš. Spojení to bylo výborné, syn Joky Rosmery je ICh.- králík a fenečka Juli, která zůstala doma a když nelovila, tak se ráda chovala u babičky v náručí. Získala r. CACIB, CAC, NV, ZV. I. cena. Další ženich Betky byl polský šlechtic Funt Galp - Zanzara, jehož povaha byla úžasná a i proto musela jejich dceruška, drsná Linda zůstat doma. Byla to dobrá volba. Později se stala vítězkou speciální výstavy, vítězem plemene, CAC, CAJC. V lese byla neúnavná, plná loveckých vlastností, ZV, BZ… vyháněla lišky z přírodních nor. V roce 1997 jsme dovezli z Polska štěňátko Nikiho z Ksiazecyho Dwóra, vyrostl z něj oddaný a lehce cvičitelný pes s ostrostí teriéra na veškerou škodnou a černou zvěř. Má vrozenou vlastnost psa, který chrání své nejbližší a jejich majetek. Získal tituly CAJC, VTM, ZV + BZ. S Betkou dal krásný vrh a manželka s babičkou vybraly malou Romminku do naší smečky. Rommča je lovec praktik na naháňkách i v noře, spolehlivá při dosledech. Na výstavách získala vítěze speciálky, plemene, NV, je Junior šampiónkou ČR. V roce 2002 jsme ji nakryli norníkem Ramon Kinetik a již při narození štěňátek manželka vybrala fenečku černou s pálením Niku, která zvládla zkoušky vloh a na výstavě získala titul CAJC, BOB. Byla drobná na hranici trpaslíka a králíka a milounká dračice v jednom těle.

Rovněž již vzpomínanou Lindu jsme nakryli polským psem Nikim a na Valašsku zůstala vynikající fenečka Ema, která po všech stránkách připomíná svou babi - Betku. Je doslova noblesní a dokonce také léčí revma :). Její lovecké pudy a naprostá ovladatelnost z ní činí perfektního loveckého psa, což dokázala na zkouškách, kde neztratila ani bod. Je i krásná, což dokázala ziskem titulu r.CACIB na MVP v Brně, CAC, CAJC. Tušení přihlásit Eminu ve věku čtyř let, po dvou vrzích na Speciálku nebyla utopie, ale správné zhodnocení kulminující exteriérové kondice a zisk titulů: Vítěz spec. klubové výstavy a plemene - BOB !

Možností nakrýt Emu špičkovým králičím drsňáčkem, psem Xirius Kolagathia jsme neodolali. Moc se nám líbí jedna tmavá fenečka. Co myslíte, zůstala doma? Ano a jmenuje se Uši a byla velkou nadějí našeho chovu jezevčíků. Na své první výstavě - speciálce získala ocenění velmi nadějná a titul Nejlepší dorostenec celé výstavy, bez rozdílu velikosti a osrstění! Oplývá temperamentem a drzostí, je však naprosto ovladatelná a oddaná.

Po několika neúspěších získat kvalitního nepříbuzného, ale v linii navazujícího pejska náš chov bodoval získáním psa Yahoo Arvin dvor zvaný Tom ze Slovenska. Původ je výborný - otec Francouz Okay du Sasisa, matka Sexy Sharon Kalokagathia, dcera lákavé finské linie, kterou nese slavný krycí pes Idol Lamark Yahoo. Získal opakovaně tituly CAJC, CAC, CACIB, BOB, na zkouškách vloh prokázal své schopnosti v první ceně, výborně noroval. Je klidné vyrovnané povahy, v lese však neúnavný temperamentní honič, který má snad hodinky a vrátí se v limitu. Pokud nenarazí na drůbež, či škodnou, které likviduje bez milosti.  Tom nakryl mnoho fen a předal kvalitní potomstvo. Stal se Junior Championem ČR a Championem ČR. Úspěšně složil zkoušku z norování.

Velmi úspěšné dcery Tomáše - šampionka Sanny, a rodinný mazlík Aška, zvaná Nika, dávají velmi kvalitní odchovy. Tomášek zanechal společně s Uši také Bibinu

Kalokagathia Fai Rock´n´roll zvaným Rokyš. Má šťastná ruka vybrala ze třech osmitýdenních jezevčích kluků nadmíru úspěšně. Z počátečního tuctového, přecitlivělého štěně, se vyloupl krasavec světové třídy. Na první výstavě obdržel od Slovenského rozhodčího známku V3, což jsem si vyhodnotil jako neodpustitelný úlet J No a poté, Roky již jen vyhrával…CH, CIE, CIB, Světový vítěz Paříž 2011, Světový vítěz na speciální výstavě WUT…KV, NV, JCH… Bez problémů udělal norovačky a barvářskou soutěž v Polsku s titulem r. CACIT. Rokyho potomstvo doslova ovládlo výstavní kruhy! Je synem polské feny a italského tatínka J. Společně našimi fenačkami zanechává výraznou genetickou stopu v chovu malých drsňáků doma i v zahraničí. Rokyho  dcera Ginger  zůstává na Kašparovém dvoře Ja rovněž se prosazuje na výstavách.

Musím konstatovat, že malí jezevčíci plně zapadli mezi kokry a díky podobné mentalitě a inteligenci s trochou tvrdohlavosti, vytvořili originální smečku, která se výborně doplňuje doma i v honitbě. Prostě máme z nich radost.

Warning: Unknown: open(/var/chroot/rosmerycz/var/www/rosmerycz/rosmery.cz/www/web/files/tmp/sess_548u9sdk9tmkhqvo4cjv7e76m4, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0 Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/chroot/rosmerycz/var/www/rosmerycz/rosmery.cz/www/web/files/tmp) in Unknown on line 0